Category: Скопјани

„…Кога ќе отидеш надвор повеќе го цениш тоа што го имаш дома. Тоа го приметив кога живеев во Солун. Ептен ми фалеа ствари од дома и тогаш осетив уствари колку си го сакам Скопје. Самата енергија која ја има градот, луѓето и одредени места се оние работи кои поинаку ги…

„…Сакам да гледам повеќе среќни луѓе на улица. Луѓе на точак, луѓе што користат јавен превоз. Сакам чист воздух! Во Скопје се чувствувам слободно, имам простор за буквално сè, од културно издигнување до психоделично доживување. Особено ги сакам летните ноќи пропратени со долги прошетки и незаборавни искуства. Ноќниот живот во…

„…Моментално поразлично се чувствувам во Скопје. Кога ќе се преселиш и ќе се вратиш гледаш некои работи што претходно не си гледал. Скопје секогаш ќе ми остане во срцето и тоа никогаш нема да се смени. Ама кога живееш тука не сфаќаш уствари дека не многу мрдаат работите. Се враќаш и гледаш…

„…Моментално имам многу работи и дилеми коишто ми поминуваат низ глава, a кога тоа се случува сакам да се прошетам покрај кеј. Како што вели песната на Ацо Шопов “Она што ме притиска и пече, да оставам тишината да го рече“. Да беше Скопје личност, врската би ни била многу…

„…Коа ќе се спомне Скопје прво ни текнува на Вардар и на Силбо… А после и на сите наши навики. Најбоље ни е кафето у Gallery и Излет, а често седиме и у Grind. Маалски, опуштено, пишуваме спортска,  си имаме Sport Life одма до нас. Искрено ноќниот живот во Скопје е…

„…Скопје нуди како град. Ако знаеш да препознаеш мислам дека моеш да го извлечеш најдоброто од него и да ти е онака топ. Сепак, може и треба да се подобри во многу аспекти. Првенствено треба да се вложи во животна средина. Тоа е нешто, што е многу битно. Исто така…

„…Моето маало, Карпош 1, ми е едно така поомилено место. Со друштвото сме некако ко That 70’s Show. Седиме по пижами како ропаци на клупи и си пиеме пивце… Од кафичи пак, Бела ми беше омилена ама нели ја затворија… Затоа моментално Котур ми е најместо онака. Такво е, ретро…

„…Скопјани, она што го прави Скопје поубаво. Позитивни луѓе, секогаш спремни да си помогнат. Сметам дека Скопје е дел од побезбедните места за живеење, што многу влијае на живот на младите луѓе. Многу пати кога сум разговарала со врсници од други држави, сум имала прилика да слушнам најразлични искуства и…

(Кристијан не е на сликата ама сè уште е во бендот…) „…Ерик,Филип и Кристијан. Ние сме „Палиндром“ (без да ја откриеме мистеријата позади името). Постоиме од 2013та година и формирани сме во Скопје. Местово со својата убавина и чудност што ја има ни помогна да твориме. Ова е наш град, сите ние сме тука родени и израснати. Покрај сите убавини и…

„…Kога бев помлад, бев дел од неколку бендови. Тогаш се живееше за музика а музичката сцена во Скопје беше… Во тоа време на прво место беше музиката, па после се останато… барем за мене… Уште од средно бев во бенд. Дур учев у Јосип Броз броев минути, едвај чекав да…